Fimo náušnice

Už roky sledujem ako všetci vyrábajú šperky z fimo hmoty. Po rokoch s moduritom som si povedala, že je čas vyskúšať to. V článku nájdete základny postup práce s fimo hmotou a niekoľko tipov.

Na výrobu fimo náušníc potrebujeme:

  • fimo hmotu (farby podľa osobitého vkusu)
  • háčiky, ploché puzety a brzdy

Práca z fimo hmotou je naozaj jednoduchá. Pracujeme na čistej podložke. Zmäkčíme hmotu a vytvarujeme ju podľa svojich predstáv.

Práca s bielou hmotou je náročnejšia, nakoľko si vyžaduje naozaj čistú položku, ruky a nástroje. Rýchlo sa zafarbuje a ešte rýchlejšie špiní.

Ak chceme zabrániť, aby na hmote boli odtlačky prstov (pre prípad, že by po nás raz išla FBI), pracujeme v rukaviciach alebo cez potravinovú fóliu.

Hotové výrobky pečieme v elektrickej rúre 20-30 minút na 110 stupňov. V plynovej sa piecť nesmie, lebo by sa výrobky mohli spáliť. Po vytiahnutí z rúry sú výrobky ešte trochu mäkké. Stvrdnú až keď úplne vychladnú. Skúšala som ich aj variť na miernom plameni 30 minút s uspokojivým výsledkom.

 

 

Tipy na tvorenie:

Mramorový efekt

Na mramorový efekt zmiešame dve farby. Najskôr z nich urobíme červíky, ktoré niekoľkokrát prehneme na polovicu a pogúľame.

 

Náušnice s macramé 

Všetky šnúrky dávame samozrejme až po upečení alebo povarení. Keď sú výrobky hotové, nalepíme na nich tavnou pištolou puzetky alebo pripevníme háčiky. A hotovo.

 

 

Zvončekové náušnice

Vymodelujeme si fimo hmotu do tvaru takýchto slzičiek. Do stredu dáme korálku na drôtiku a zavinieme ako na obrázku. Piekla som ich podľa návodu vyššie a s korálkami sa nič nestalo.