Kokosová miska

Vždy som obdivovala krásne misky v internetových obchodoch, bohužiaľ pre mňa vždy boli cenovo nedostupné. Rozhodla som sa preto vytvoriť si podobnú misku sama. Jej výroba je oveľa lacnejšia a stojí presne toľko, za koľko kúpite kokosový orech. Jeho výroba mi trvala asi 3 diely Gilmorových dievčat, pardon, v preklade zhruba dve hodiny.

Na výrobu kokosovej misky potrebujeme:

  • 1 ks kokosového orecha. Čím väčší a pravidelnejší, tým lepšie.
  • Rašpľa alebo pilník
  • Brúsny papier
  • Pílka
  • Ľanový olej

 

Kokosový orech položíme na stôl a pogúľaním zistíme, ktorá strana je najrovnejšia. To bude naša spodná strana, na ktorej bude kokos stáť. Na protiľahlej strane si načrtneme kružnicu, po ktorej budeme viesť rez.

Označený úsek zrežeme. Mlieko vylejeme do pohára a kokos vo vnútri vydlabeme. Ak neviete, čo s ním, určite si pozrite tento recept na výborný koláč s čerstvým kokosom.

 

Tip 1:

Na zrezanie môžete zneužiť silnejšieho člena domácnosti ako som spravila aj ja. 🙂

 

Vyčistený kokos musíme zbaviť vláskov. Preto ho opilníkujeme a na záver prebrúsime brúsnym papierom do hladka.

Následne ho niekoľkokrát natrieme ľanovým olejom zvonka aj zvnútra a necháme poriadne uschnúť. Pokojne aj celú noc. Takáto miska je vhodná na podávanie potravín. S obľubou v nej servírujem oriešky, semienka, cukríky ale aj také slané tyčinky, ktoré sú u nás doma aktuálne v móde.

 

Tip 2:

Ľanový olej mi poradil jeden výrobca drevených misiek, keďže sa kokosový orech bude dostávať do kontaktu s jedlom. Teoreticky by ste ho mohli nahradiť aj iným olejom, poprípade si kúpiť špeciálny lak na drevo, ktorý môže prísť do kontaktu s potravinami.

 

Tip 3:

Ak kokosový orech nedokáže stáť, môžete mu naspodok nalepiť kúsok špagátu ako „podstavec“ alebo vytvoriť podstavec z vrchného zrezaného oddielu orechu, na ktorý zvyšok orecha prilepíte.

One thought on “Kokosová miska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *